Tem 02

İSKELE FESTİVALİ ”23. KARADENİZ GECESİ”

23. KARADENİZ GECESİ AFİŞBu yıl 47.’si düzenlenecek olan İskele Festivalinde, KKTC Karadeniz Kültür Derneği ve İskele Belediyesi işbirliğinde ”23. Geleneksel Karadeniz Gecesi” 10 Temmuz 2015, Cuma günü saat 21:00’da gerçekleştirilecektir. Gecede KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon ekibi ve Sinan YILMAZ sahne alacaktır. Geceye tüm halkımız davetlidir.

Tem 01

1 Temmuz Deniz ve Kabotaj Bayramı

1 Temmuz Deniz ve Kabotaj Bayramı 

Bu girişin kalanını oku »

Haz 18

Dernek Başkanımızın Konuşması

 

9. BAŞKAN - Baki AYGÜN

 

 

Sevgili Karadenizliler.

Bildiğiniz üzere Derneğimizin tek aday olarak girdiğim 12. Genel Kurultayında  9. Genel Başkan olarak göreve başlamış bulunmaktayım. Şunu öncelikle bilmenizi isterim ki bu benim için de yönetim kurulu arkadaşlarımız için de bir gurur ve onur kaynağıdır. Tıpkı bizden önce  görev yapan daha önceki başkan ve yönetim kurulu üyeleri gibi. Öncelikle, Derneğimizin bugüne gelmesinde emeği geçen önceki başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile emeği geçen herkese teşekkür ederken halen hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet  diliyorum.  Ayrıca, 12. Genel Kurultay süreci içerisinde her ne kadar başvuru yapmasalar dahi adı başkan adaylığında geçen ve bu amaçla çalışma yapan ve bilahare başkan adaylığından özveri gösterip çekilen başta Sayın Fuat TEK olmak üzere Sayın Ramazan GÜNDOĞDU ve Sayın Yusuf  SUİÇMEZ ile tek liste ve birlik beraberlik adına yönetim kurulu adaylıklarını geri çeken tüm hemşerilerimizi saygı ile selamlarım. Sadece Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Karadenizliler değil herkesin bildiği üzere Derneğimiz ülkemizin en çok üyeye sahip, en faal ve en aktif Derneğidir. Bu da Karadenizlilerin iddialı, inatçı ve lider yaradılışlı kişiliğinin yansımasıdır diye düşünüyorum. Derneğimizin bugüne kadar yaptığı faaliyetler ortadadır. Bizim de görev ve amacımız bugüne kadar yapılanları daha ileriye götürmek olacaktır. Bundan emin olunuz. Ancak şunu da bilmenizi isterim ki öncelikli hedefimiz birlik ve beraberliği sağlamaktır. Bu hedefin gerçekleştirilmesinde herkese görev düştüğünü bilmenizi isterim.

Değerli hemşerilerim.

2 yıllık başkanlık sürem içerisinde hem eğitimim ve hem de Devletimizde bulunduğum görevler (Cumhuriyet Meclisinde Raportörlük, Yasama Uzman Yardımcılığı, İskân Encümeni Üyeliği ve Ticaret Dairesi Müdürlüğü)  ile bugüne kadar edindiğim tecrübe ve birikimimi Derneğimiz ve Toplumumuzun çıkarları doğrultusunda kullanacağından emin olabilirsiniz. Bu süreçte de fikri veya fiziki katkı koyacak herkes bizim için değerlidir. Bir başka öncelikli hedefimiz de Derneğimizin üye sayısını ve faaliyetlere katılımı artırmak olacaktır. Yine bu amaçla hepimize görev düşmektedir.

Saygıdeğer Karadenizliler.

Birçoğumuz vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine, 1974 Mutlu Barış Harekâtından hemen sonra gelmiş olsa da, değişik tarihlerde de gelip yerleşenler olduğunu ve burayı vatan bellediğini biliyor ve mutlu oluyoruz. Ayrıca yaklaşık 40 yaş ve üzeri ezici çoğunluk hemşerimiz burada doğdu ve büyüdü. Bugün Derneğimiz folklor ekibi “Kuzeyin Uşakları” üyelerinin tümünün hatta belki de anne-babalarının bile burada doğmuş olabileceği gerçeğinden hareketle, halen Karadeniz kültürünü yaşatıyor olmaları, bu kültürün ne kadar değerli ve önemli olduğunu göstermektedir.

Şu da bilinmelidir ki her nesil kendi kültürünü yaşatırken mutlak değişime uğrayacak, bulunduğu topraklardaki kültürlerle etkileşecek, etkileyecek ve dönüşüme uğrayacaktır. Bu da doğal bir süreçtir diye düşünüyorum. Bizler bu dönüşümün ve değişimin hep olumlu yönde olması için çaba sarf edeceğiz.

Bu itibarla Derneğimize gönül veren Karadenizli olsun veya olmasın herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

                                                              Baki Aygün                                                                                                         KKTC Karadeniz Kültür Derneği                                                                                                    Genel Başkan

Haz 05

5 Haziran Dünya Çevre Günü

05 Haziran 2015 

Dünya Çevre Günü Kutlama Mesajı

         Çevre, tüm canlılar için yaşamsal öneme bir sahiptir. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, hızlı nüfus artışı, sanayi atıkları ve doğada çözülmesi zor olan atıklar çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdir. Canlıların olmazsa olması doğal kaynakların böyle kirlenmesine ve hoyratça kullanılıp dünyamızın çölleşmesine göz yummamalıyız. Geleceğimiz gençlerimize daha güzel bir dünya bırakabilmek için onları da bilinçlendirmeliyiz. Farkındalık olabilmesi için bu özel günlerin insanlığa benimsetilmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşünceyle 5 Haziran Dünya Çevre Gününün daha temiz bir dünyaya vesile olması dileğiyle kutlu olsun.

                                                                             Baki AYGÜN                                                                                                                       KKTC Karadeniz Kültür Derneği                                                                                                                     Genel Başkan

 

Haz 01

KKTC KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ 12. GENEL KURULTAYI SEÇİM SONUCU

01 Haziran 2015

 

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 12. Olağan Kurultayı

31 Mayıs 2015, Pazar günü saat 10:30’da KKTC Karadeniz Kültür Derneği 12. Olağan genel kurulu gerçekleştirilmiş ve aşağıda ismi belirtilen başkan ve yönetim kurulunun seçimi yapılarak ilgili kişilerin Başkanlık ve Yönetim Kurulu üyelikleri onaylanmıştır.

Başkan:    Baki AYGÜN

Yönetim Kurulu ve bölgeleri:

SIRA NO ADI SOYADI ADRES
1 Ahmet YILDIZ SİPAHİ/İSKELE
2 Kevser SAĞLAM BOĞAZİÇİ/İSKELE
3 Ahmet DELİBAŞ İSKELE MERKEZ
4 Hüseyin ÖZDEMİR İSKELE MERKEZ
5 Mesut GENÇ KAPLICA/İSKELE
6 Necmi KARAKILIÇ PAMUKLU/İSKELE
7 Cemil KARZAOĞLU TEPEBAŞIGİRNE
8 Ahmet ARSLAN GİRNE
9 Neriman ÇAKIR SARAZAMKÖY/GİRNE
10 Ramazan KARAL GİRNE
11 Muhammet AYGÜN BAHÇELİ/GİRNE
12 İsa ALTINIŞIK MARAŞ/GAZİMAĞUSA
13 Hüseyin hakkı ÇEBİ TUZLA/GAZİMAĞUSA
14 Naci DÜZENLİ Y.BOĞAZİÇİ/GAZİMAĞUSA
15 Ayhan DEMİR Y.BOĞAZİÇİ/GAZİMAĞUSA
16 Ahmet KALKAN DEĞİRMENLİK/LEFKOŞA
17 Hami KALDIRIM DEĞİRMENLİK/LEFKOŞA
18 Serdar AKYÜZ GÜZELYURT

 

 

Nis 30

GİRNE BÖLGESİ’NDE BULUNAN HEMŞERİLERİMİZE VE TÜM HALKIMIZA DUYRULUR!!!

GİRNE BÖLGESİ’NDE BULUNAN HEMŞERİLERİMİZE VE TÜM HALKIMIZA             DUYRULUR!!!

          16 MAYIS 2015 TARİHİNDEN İTİBAREN 6-12 YAŞ MİNİKLER VE 12-30 YAŞ BÜYÜKLER HORON EKİBİ ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAKTIR. HORON ÇALIŞMALARI 3 AY SÜRECEKTİR. HORON ÇALIŞMALARINA KATILMAK İSTEYENLERİN GİRNE BÖLGESİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZDEN NERİMAN ÇAKIR, FUAT TEK VE AHMET ARSLAN’A İSİMLERİNİ YAZDIRMALARI ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

TEL NO: 0533 876 07 74 (NERİMAN ÇAKIR)

               0533 865 75 86 (FUAT TEK)

               0542 853 17 45 (AHMET ARSLAN)

NOT: HORON ÇALIŞMA YERİ KATILACAK KİŞİ SAYISINA GÖRE BELİRLENİP, ÇALIŞMALARA KATILACAK OLAN ARKADAŞLARA BİLDİRİLECEKTİR.

Nis 27

KKTC KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ 12. OLAĞAN GENEL KURULTAY ÇAĞRISI

GENEL KURUL DUYRU AFİŞ

Nis 14

KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLAMA MESAJI

kutlu doğum haftası 2014 ile ilgili görsel sonucu14 Nisan 2015 

Kutlu Doğum Haftası Kutlama Mesajı 

       Âlemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz’in doğumunun kutlandığı Kutlu Doğum haftasında bulunmaktayız.

       Peygamber Efendimiz’in dünyaya gelişi bizlere 107. Ayet’te ‘’Enbiya’’ suresi ile “Ey Habibim biz, seni âlemlere rahmet olarak gönderdik” ibaresi ile müjdelenmiştir. İnsanlığı, içinde bulunduğu karanlık dünyadan kurtarmak; onlara kılavuzluk yaparak yollarını aydınlatmak üzere seçilmiş ve vazifelendirilmiş olan sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) dünyaya teşriflerinin 1444. yıldönümü olan Kutlu Doğum Haftası’nın tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

                                                                    

                                                                  Turan BÜYÜKYILMAZ                                                                                               KKTC Karadeniz Kültür Derneği                                                                                                      Genel Başkan

 

Oca 23

GENEL KURULTAY

Değerli KKTC Karadeniz Kültür Derneği üyeleri,
Derneğimizin 12. Olağan Genel Kurulu 31 Mayıs 2015, Pazar günü gerçekleştirilecektir. Kurultay’da yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkanlık seçimi gerçekleştirilecektir. Genel kurulda oy kullanacak olan kişiler 1 Aralık 2014, Pazartesi günü saat 24:00’e kadar dernek üyeliklerini yapmaları gerekmektedir. 1 Aralık 2014 sonrasında da kişiler üyeliklerini yapabilirler. Fakat bu kişiler 12. Olağan Genel Kurulda oy kullanamayacaklardır. Kurultayda oy kullanacak kişiler listesi 3 Aralık 2014, Çarşamba günü yayınlanacaktır (Taslak). Bu listeye yapılan itirazlar değerlendirilecek ve Gazimağusa Kaymakamlığından onaylı kesin liste 4 Aralık 2014 Perşembe günü yayınlanacaktır (İnternet, Merkez bina duyuru panosu ve Şube panolarından)

Haz 05

Zonguldak’ta pil toplama kampanyası

Atık Pil Toplama KampanyasıAlaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, atık pil toplama kampanyasında birinci olan okulun hediyesi masa tenisi takımını Okul Müdürü Bayram Arslankaya’ya teslim etti.

Okul Müdürü Arslankaya ile öğretmen ve öğrencilerle de bir süre sohbet eden Tekin, okul yöneticileri ve öğrencileri, çevreye duyarlılıklarından ve aldıkları ödülden dolayı kutladı.Tekin, okul idarecileriyle masa tenisi oynadı.

Haz 05

Trabzon’un transfer listesi kabarık

Trabzon’un transfer listesi kabarık

Yabancı oyuncu transferini temmuzun ilk haftasındaki Hollanda kampına kadar bitirmeyi amaçlayan Trabzonspor yönetimi, dört koldan çalışmalarını sürdürüyor.

Sevilla’da kiralık olarak forma giyen Kamerunlu orta saha Stephen M’bia ile el sıkışan Bordo-Mavililer, özellikle forvet hattını güçlendirmek istiyor. Yatabare ve Waris’in yerine en az iki oyuncu almayı planlayan Karadeniz ekibi, Hamburg’dan ayrılan Van Der Vaart, Celtic’in İsveçli golcüsü John Guidetti, Parma’nın Cezayirli forveti Belfodil, Sivasspor’un Fransız oyuncusu Aatif için girişimlerini sürdürüyor. Ayrıca Fransa’nın Montpeiller takımında kiralık olarak forma giyen Spartak Moskova’nın Arjantin asıllı Paraguaylı golcüsü Lucas Barrios’un da gündeme geldiği belirtildi.

Forvet adaylarının yanı sıra hücuma dönük orta saha oyuncusu konusunda da Bordo-Mavililerin listesinin başındaki ismin Standard Liege’nin Kongolu futbolcusu Geoffrey Bia olduğu belirtildi. Bu isimler konusunda sportif direktör Süleyman Hurma’nın büyük çaba harcadığı ve kamp başlayana kadar futbolcuların takıma katılması konusunda çalıştığı vurgulandı.

Gökdeniz, 3 yıl daha Kazan’da

2008 yılında Trabzonspor’dan 8,7 milyon Euro karşılığında Rubin Kazan’a transfer olan Gökdeniz Karadeniz, Rus ekibiyle nikâh tazeledi. Tecrübeli orta sahanın Kazan ile sözleşmesini 3 yıl daha uzattığı bildirildi. 34 yaşındaki futbolcu, daha önce yaptığı açıklamada Rubin Kazan’la mukavele yenilemeye hazır olduğunu ve Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini söylemişti.

Haz 05

TRABZON’DA ARAP ŞEHRİ KURULACAK

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Doğu KaradenizKalkınma Ajansı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Trabzon’a gelen Armada Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muhammet Raıf Hakmi ve CEO Dr. Jamal Abdalla Dubai’i makamında kabul etti.
Ziyarette insanıyla, kültürüyle, yaşam şekliyle Trabzon’un Arap dünyasıyla pek çok ortak yönünün olduğunu ifade eden Vali Öz, “Son yıllarda bu ortak yönün getirdiği sıcak ilişkiler sonucu turizmde ve çeşitli alanlarda somut sonuçlar elde edilmeye başlandı. Arap dünyasının ve buraya ilgisi olan diğer ülkelerin turizm başta olmak üzere farklı sektörlerde yatırım yapmak istemeleri gelişim sürecini ve kurumsal yapılanmayı hızlandıracaktır. Arap dünyasından ilimize yıllık 300 binlere ulaşan bir ziyaretçi sayısı var. Öyle inanıyorum ki önümüzdeki süreçte bu rakam daha da artacaktır. Buraya gelen ziyaretçilerimizin ilimizde kalış süreleri de artacaktır. Bazı otellerde ve konaklama yerlerinde 1 yıl süreli kiralamalara varan talepler söz konusudur. Gerek kültür turizmi, gerekse sağlık ve eğitim turizmi vesilesiyle ilimize gelecek olan misafirlere hizmet edecek bir altyapıyı hep birlikte oluşturmamız gerekiyor. Bu kapsamda Arap yatırımcıların yapacağı yatırımlar bu sürece önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tür yatırımların Türk ve Arap firmaları ile ortak olarak yapılması süreci hızlandıracaktır. Trabzon olarak; yerel yönetimlerimiz, Kalkınma Ajansımız, Ticaret Odamız ve kamu kurumlarımızla kolaylaştırıcı çalışmalar yaparak ilimize yapılan yatırımların her zaman yanındayız” dedi.
Armada Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muhammet Raif Hakmi de “Trabzon’u ve insanlarını çok sevdik. Kendimizi evimizdeymiş gibi hissettik. Arap insanları ile Türk insanı arasında pek çok ortak nokta var. Sağlık turizmi, üniversite ve tatil köyü gibi alanlarda uluslar arası çapta bir büyük projemiz var. Birçok sektörde yatırım alanlarını ve potansiyelini görmek için Trabzon’a geldik. Bu yatırımları yapmamız için arkamızda kamu desteğini hissetmemiz çok önemli. Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Hakmi, Trabzon’da kurmayı planladıkları ’Arap Şehri’ içerisinde üniversite, Hastane, 5 yıldızlı otel ve konaklama merkezleri ve alış veriş merkezleri ile tek başına bir yaşam alanı olması ön görüldüğünü kaydetti.
Ziyarette Vali Öz, Dr. Muhammet Raıf Hakmi’ye kemençe hediye ederken, Hakmi de hediyesini Vali Öz’e takdim etti.

Haz 05

TOKAT’TA ET KOMBİNASI VE ET PARÇALAMA TESİSİ PROJESİ SÖZLEŞMESİ TÖRENLE İMZALANDI

Tokat’ta 3 etapta yaklaşık olarak 30 milyon TL’ye mal olacak olan bölgesel ortak yatırımlardan 1. kısmını oluşturan Topektaş Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi Projesi sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi(GOÜ) kampüsünde düzenlenen Topektaş Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi Projesi sözleşmesi imza törenine başta Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin olmak üzere belediye başkanları, milletvekili adayları ile davetleriler katıldı. Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi Projesi ile ilgili yapılan sinevizyon gösterileri ve yapılan bilgilendirmelerin ardından kürsüye gelen Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, konuşmasında birliktelik sağlanarak ortaya çıkarılan projeye emek verenlere teşekkür etti. Tesisin bölge ekonomisi ve besicilik açısından önemine değinen Bekler, “Göç veren bir Tokat değil göç alan bir Tokat’ı hep birlikte inşa etmek umudu ve gururu ile yapılacak olan tesisin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“TOKAT’IN ÖNÜMÜZDEKİ 50 YILININ VİZYONUNU BİRLİKTE ÇİZECEĞİZ”
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, amaçlarının Tokat’ı bölgesinde tarım ve hayvancılık alanında marka yapmak olduğunu söyledi. Başkan Eroğlu, Tokat’ın önümüzdeki 50 yılının vizyonunu birlikte çizeceklerini ifade ederek, “Tokat tarımla beraber hayvancılık alanında, turizm alanında ve eğitim alanında gelişmeyi kendine hedef koymalıdır. Bununla beraberde sanayileşmeyi bunun içerisinde dahil ediyoruz. Ancak böyle yaptığımız takdirde şehrimizin her anlamda büyümesine gelişmesine katkı sağlayabiliriz. Bu anlamda bizlerde elimizi taşın altına koyduk” diye konuştu.
Başkan Eroğlu, 3 etapta yaklaşık olarak 30 milyon TL’ye mal olacak olan tesiste 50’ye yakın kişinin istihdam edileceğini ifade ederek, “bugün bu projenin 10-12 milyon TL’lik kısmını imzalayacağız. Toplamda 30 milyona mal olacak tesiste canlı hayvan borsası, et ve süt işleme tesisleri, Organize besi alanı ile beraber önümüzdeki 3 yılda tamamı hayata geçtiğinde bölgeye vizyonel bir proje olacak” bilgilerini verdi.
“ARTIK TOKAT İÇİN HİÇ KİMSE ÖKÜZÜN ALTINA BUZAĞI ARAMASIN”
Vali Cevdet Can, Tokat’ın güvenli gıda anlamında bozulmamış toprakları ile 10 yıl içerisinde önemli bir merkez olacağını kaydetti. Tokat’ın var olan potansiyelinin değerlendirileceğinin altını çizen Vali Can, “Bu tesis Tokat için çok büyük bir adım. Bunun arkası gelecek. Bunun arkasının geleceğinin işareti Tokat’ta var. Tokat’ta kültür ırkı hayvancılık 10 yıl sonra 3 katına yüzde 30’a, meracılık iki katına çıktı, yerli yüzde 25’lere düştü. İşte bu tesis aslında 10 yıllık çalışmanın eseridir. Artık Tokat için hiç kimse öküzün altına buzağı aramasın. Hiç kimse yapılan bir işe burun kıvırmasın. Güzel yapılan işte herkes bir ve beraber olsun” dedi.
Vali Can, “4 dönüm bostan, yan gel Osman” sözünün artık Tokat topraklarında söylenmeyeceğini sözlerine ekledi. Yapılan konuşmaların ardından sözleşme imzalandı.
3 ETAPTA YAPILACAK OLAN TESİS 30 MİLYONA MAL OLACAK
Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi; Tokat Belediyesi öncülüğünde Tokat Valiliği İl Özel İdaresi, Turhal, Zile ve Pazar Belediyeleri, Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifi, Tokat Damızlık Yetiştiricileri Birliği ortaklığında Turhal ilçesi sınırları içerinde bulunan Arzupınarı köyünde tarım arazisi dışında kalan 100 dönümlük alanda tesis inşa edilecek. Yaklaşık 30 milyona mal olacak tesisin 1. etabının bitirilmesinin ardından diğer etaplara geçilecek. Proje kapsamında tesis yaklaşık 1 milyon TL’lik güneş enerjisi sistemi ile kendi elektriğini kendisi üretecek. Tesiste ayrıca atık arıtma sistemi de yer alacak.

Haz 05

Sinop Merkez ve İlçelerinde öğrenciler tarafından hazırlanan “Sinop’ta 57 Proje Sergisi” açıldı.

Sinop’ta 57 Proje SergisiSinop Merkez ve İlçelerinde öğrenciler tarafından hazırlanan “Sinop’ta 57 Proje Sergisi” açıldı. Kemalettin Sami Paşa Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen sergiye Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı J. Albay Şefaattin Serten, Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, Sinop Valiliği Yatırım Danışmanı Hayati Yaşar, kurum amirleri, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programda Vali Çetinkaya ve protokol üyeleri tarafından serginin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar sergide yer alan projeleri tek tek dolaşarak projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

Sergi hakkında bilgiler veren Milli Eğitim Müdürlüğü Sinop Şube Müdürü Ahmet Demir; Sinop merkez ve ilçelerdeki okullarda yapılan projelerin bu sergi ile görücüye çıktığını söyledi. Demir; “İlimizde 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı içerisinde okullarımızın katılmış olduğu 3 başlık altında proje çalışması vardı. Bu projeler 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı, Bu Benim Eserim ve Şimdi Düşünme Zamanı isimli projelerdi. Her okulumuz öncelikle yapmış olduğu bu projeleri kendi ilçelerindeki okullarında sergilediler. Yıl sonu olması nedeni ile ilçelerimizde ve merkez ilçe dahil olmak üzere hazırlanmış olan bu projelerden her okulun kendisinin seçmesi kaydı ile Sinop’unda plakası olan 57’yi baz alarak Sinop’ta 57 Proje başlığı altında 57 projenin burada sergilenmesini amaçladık. Okullarımızda herkesin projeleri görme imkanı olmadığı için İl Merkezindeki sergimizde tüm katılımcılarımızın ve Sinop halkının görsel olarak görmelerini sağladık. Amacımız öğrencilerimizin bilimsel düşünme kapasitelerini geliştirmek, yeni bir şeyler geliştirmek değil. Bizim için burada bulunan projelerin çoğu belki de yeni bir şey değil. Amacımız zaten yeni bir şeyler elde etmek değil, öğrencilerimize bilimsel düşünme, araştırma ve sonuca ulaştırma mantığını yerleştirmek. Bu kapsamda bir çalışma gerçekleştirdik. Umarım Milli Eğitim adına öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz adına güzel bir çalışma olmuştur” dedi.    

             

Haz 05

Hamsi Pilavı

Hamsi Pilavı

Bu girişin kalanını oku »

Haz 05

Samsun’un gözü Süper Lig’de!

Samsun'un gözü Süper Lig'de!PTT 1. Lig play-off final maçında yarın Antalyaspor ile İstanbul’da karşılaşacak olan Samsunspor’un kulüp başkan yardımcısı Rüştü Araboğlu, “Tek yürek olarak Süper Lig’e çıkmış olacağız” dedi.

Bu girişin kalanını oku »

Toplam 14 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...10...Son »